Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Ministr: Dostavba Mochovců se ještě víc prodraží

Slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis dnes novinářům potvrdil, že ve hře je navýšení nákladů na projekt o dalších asi 800 milionů eur. Už v minulosti byl rozpočet dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny zvýšen o miliardu eur na současných 3,8 miliardy eur a termín jejich spuštění byl opakovaně odsouván.

Elektrárnu v Mochovcích dokončují Slovenské elektrárne (SE), ve které 66 procent akcií vlastní a prodává italský koncern Enel. ČEZ, který je jedním ze zájemců o koupi podílu v SE, bez vyřešení nejistot a rizik kolem elektrárny Mochovce nabídku nepodá.

SE v říjnu potvrdila, že skluz v dostavbě atomové elektrárny bude větší, než firma předpokládala. Podle nejnovějšího harmonogramu by dva dokončované bloky elektrárny měly být postupně uvedeny do provozu v letech 2016 a 2017. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 až 2013. První a druhý blok elektrárny vyrábějí elektřinu již více než deset let.

Newsletter