Ministr Fox: Brexit je pro Británii šancí stát se baštou volného obchodu

Rozhodnutí odejít z Evropské unie dává Británii jedinečnou šanci stát se hlavní mocností světového volného obchodu a navázat nové obchodní vztahy. Řekl to dnes britský ministr obchodu Liam Fox. Británie musí pracovat na novém modelu obchodních vztahů s EU a světem, protože občané Británie v červnovém referendu rozhodli ve prospěch nezávislosti své země na Bruselu. Vláda Theresy Mayové od svého nástupu zdůrazňuje oddanost volnému obchodu.

„Británie má jedinečnou příležitost vytvořit si ve světě novou roli, která bude na první místo klást zájmy Britů,“ řekl Fox v projevu k zástupcům podnikatelského sektoru v Manchesteru. „Stojíme na prahu nevídané možnosti liberalizovat světový obchod ku prospěchu celé planety,“ citovala ministra agentura Reuters.

Fox, který by měl hrát v obchodních jednáních Británie s EU a světem významnou roli, se vyslovuje pro „tvrdý brexit“, tedy odchod Británie i z jednotného unijního trhu. Dnes ale řekl, že je v zájmu Británie i EU, aby vzájemné obchodní vztahy byly po brexitu přinejmenším stejně tak otevřené jako dnes.

Fox ale také připustil, že jeho optimismus ohledně liberalizace obchodu „zatemňují stíny protekcionismu“, které do budoucna nevěští mnoho dobrého. „Ochranářství ve skutečnosti nikdy nikomu nepomohlo a my chceme po brexitu být (v obchodu) tak otevření, jak jen to bude možné,“ řekl ministr.

Británie bude podle Foxe usilovat o dvoustranné a vícestranné obchodní dohody, aby se nemusela spoléhat pouze na pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Bude přitom podporovat úsilí WTO o omezení byrokratických bariér obchodu, o eliminaci vývozních subvencí a další snižování a rušení cel.

Newsletter