Ministr Hüner si pozval generálního ředitele ArcelorMittal Ostrava

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner se intenzivně věnuje situaci se společností ArcelorMittal Ostrava. A to od první chvíle, co firma minulý pátek informovala o záměru prodat ostravské hutě. Pokud by k transakci došlo, je podle Hünera důležité, aby hutě koupil kredibilní partner z oboru a nebyl ohrožen nikdo z více než sedmi tisíc zaměstnanců. Ministr bude o dané věci jednat s  vedením ArcelorMittal Ostrava a představiteli odborů už příští týden v úterý, první pracovní setkání k tématu se zástupci hutí a ministerstva se uskuteční tento čtvrtek.

„Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o záměru prodat ostravské hutě, jsem kontinuálně v kontaktu s předsedou ČMKOS. Moje priorita je jasná, případný prodej nesmí mít negativní dopad na zaměstnanost v Ostravě a v celém Moravskoslezském kraji. Hledáme cesty, jak toho společně docílit. AMO v současné době zaměstnává na sedm tisíc lidí a je velmi důležité zaměstnance uklidnit a celou věc odpovědně a transparentně řešit. Aby lidé měli nejen informace, ale hlavně garantovanou práci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a připomíná: „ArcelorMittal Ostrava je klíčovým zákazníkem OKD, které od 1. dubna převzal stát. Jakýkoli negativní vývoj v ostravských hutích bude mít přímý dopad na už tak složitou situaci v této těžařské firmě.“   

Ministr připomněl, že o prodeji ještě není rozhodnuto, čeká se na vyjádření Evropské komise, které zřejmě padne v květnu i v souvislosti s plánovanou akvizicí světového výrobce oceli v Itálii. Tomáš Hüner chce, aby  jednotlivé kroky ArcelorMittal byly s MPO průběžně konzultovány. Zároveň chce navázat na dosavadní jednání mezi AMO a státem o rozvoji a výstavbě nových technologií šetrných k životnímu prostředí, které by i při možné změně vlastníka měly pokračovat.

Newsletter