Ministr Němeček chce úplný zákaz kouření v restauracích

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček počítá s plošným zákazem kouření v restauracích, uvedl pro HN. „V návrhu, který posíláme do připomínkového řízení, je úplný zákaz kouření v restauracích,“ řekl listu Němeček. „Věřím, že to projde. I veřejnost už dozrála a žádá si to.“

V listopadu přitom média informovala o variantě, kdy by se smělo kouřit všude, kde hostinští prodávají pouze nápoje a balené potraviny, připomíná ČT24. Variantu MZdr z meziresortního připomínkového řízení stáhlo.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví v důsledku onemocnění zapříčiněného kouřením v Česku ročně zemře 18 tisíc lidí, přičemž se podíl kuřáků v české populaci nesnižuje.

Podle šetření SZÚ téměř 23 % respondentů bylo vystaveno tabákovému kouři ve svých domovech (nevyšší podíl na těchto počtech má nejmladší věková skupina 15–24letých) a vysoký podíl nekuřáků byl vystaven tabákovému kouři i na pracovišti (20,7 % zaměstnanců).

Právě zaměstnanci provozoven dle HN a ČT argumentuje ministr Němeček: „Je ale třeba brát ohled na zaměstnance, kteří v zakouřených prostorech musejí pracovat. Nikdo se jich na to moc neptá, málokdo by přitom chtěl chodit domů v nasmraděných šatech. Sice by mohli dát výpověď, ale jsou regiony, kde se tohle snáz řekne, než udělá,“ řekl pro HN.

V současnosti si mohou kuřáci bez omezení zapálit zhruba ve třetině restaurací, v ostatních podnicích mají buď úplný zákaz, nebo vyhrazené místo, restaurace se také často stávají zcela nekuřácké v čase obědů.

Newsletter