Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Ministr Petříček přislíbil v Ženevě další pomoc Jemenu

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval 26. února 2019 Českou republiku na 3. dárcovské konferenci pro Jemen a jednal se zástupci Mezinárodní organizace práce (ILO). Obě akce se uskutečnily na závěr dvoudenní návštěvy šéfa české diplomacie v Ženevě, kde aktuálně zasedá Rada OSN pro lidská práva, jejímž členem je od ledna letošního roku také ČR.

Na dárcovské konferenci pro Jemen, kterou svolala OSN ve spolupráci s vládami Švédska a Švýcarska, přislíbil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček pokračování české humanitární pomoci v Jemenu a příspěvek ve výší téměř 35 milionů korun na období 2019 – 2020. „Situace v Jemenu představuje jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě. Česká republika se na tuto oblast zaměřuje dlouhodobě a v tom budeme pokračovat i nadále, a to především formou zdravotnické a potravinové pomoci,“ shrnul český příspěvek ministr Tomáš Petříček.

Šéf české diplomacie dnes také jednal s generálním ředitelem ILO Guy Ryderem a jeho zástupcem Moussou Oumarouem. Tématem jednání byla ochrana pracovníků a pracovní standardy v souvislosti s technologickými změnami, dopad digitalizace, robotizace a umělé inteligence na pracovní trh a zaměstnanost či podpora nezávislých zaměstnaneckých odborů v nesvobodných zemích. „Mezinárodní organizace práce slaví 100 let a ČR se jako zakládající člen do těchto oslav zapojí tripartitní konferencí k budoucnosti práce, kterou bude ČR hostit v polovině dubna v Černínském paláci,“uvedl ministr Tomáš Petříček.

Během své dvoudenní návštěvy v Ženevě vystoupil ministr zahraničních věcí ČR na zasedání Rady OSN pro lidská práva a setkal se se zástupci světových nevládních organizací, které se zabývají lidskými právy. Ministr také jednal s ministryní zahraničních věcí Indonésie a setkal se s Čechy pracujícími v mezinárodních organizacích.

Newsletter