Ministr průmyslu Havlíček jednal se svým ruským protějškem

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se dnes v rámci mezinárodního průmyslového veletrhu INNOPROM setkal s ministrem průmyslu a obchodu Ruské federace Denisem Manturovem. Jednal též s gubernátorem Sverdlovské oblasti Jevgenijem Kujvaševem a ministrem ekonomického rozvoje Čeljabinské oblasti Sergejem Smolnikovem.

Svůj dnešní program zahájil Havlíček na česko-ruské energetické konferenci „Současné energetické technologie – základ budoucího průmyslu“.

„Současný vývoj česko-ruských hospodářských vztahů hodnotím pozitivně. Přes obtížnou mezinárodně-politickou situaci náš vzájemný obchod v posledním období dynamicky roste na straně vývozu i dovozu. Řada našich firem a investorů úspěšně zvládla lokalizaci výroby a na ruském trhu se uplatňuje,“ uvedl Havlíček při zahájení energetické konference v rámci nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu v Rusku INNOPROM Jekatěrinburg.

Vyjádřil rovněž přesvědčení, že komparativní výhody české ekonomiky dlouhodobě odpovídají potřebám ruského trhu. V současné době lze rozvíjet spolupráci nejen v tradičních oblastech jako je strojírenství, plynárenství, ropný průmysl či elektroenergetika včetně jaderné energetiky, ale i v nových perspektivních oborech týkajících se zvyšování energetické efektivnosti, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů.

„V oblasti jaderné energetiky se může naše země pyšnit řadou firem s celosvětovým dosahem, které s výjimkou výroby jaderného paliva pokrývají celou strukturu jaderně-energetického průmyslu,“ dodal Havlíček.

Při setkání s ministrem ekonomického rozvoje Čeljabinské oblasti Sergejem Smolnikovem hovořili oba ministři o možnostech regionální hospodářské spolupráce. Ta často nabízí pružnější a dynamičtější možnosti než projekty na celostátní úrovni. Jak uvedl ministr Smolnikov, Čeljabinská oblast chystá vytvoření mezinárodních klastrů především v oblasti strojírenství, dopravy, automobilového průmyslu a zemědělství. Nabízí se tak dobré příležitosti pro české podniky a investory.

Havlíček hovořil i s gubernátorem Sverdlovské oblasti Jevgenijem Kujvaševem. Sverdlovská oblast patří z hlediska hospodářské výměny vůbec k nejvýznamnějším ruským regionům. Etablovala se tu řada českých firem, které úspěšně zvládly proces lokalizace. Vzájemnému obchodu se Sverdlovskou oblastí se výjimečně dařilo i v době nejhlubšího ekonomického propadu a stále významně roste stejně jako počet turistů z této oblasti, kteří navštěvují díky přímé letecké lince z Jekatěrinburgu do Prahy Českou republiku.

Pozitivně se v posledních měsících jeví po propadu let 2014 – 2016 i celková česko-ruská obchodní výměna. Za první čtyři měsíce letošního roku se zvýšil hospodářský obrat v meziročním srovnání o 36,6 procenta, vzrostl především dovoz z Ruska o 49,6 procenta, vývoz z České republiky do Ruska stoupl o 21,1 procenta.

Při rozhovoru s ministrem průmyslu a obchodu Manturovem Jiří Havlíček ocenil, že se daří plnit závěry česko-ruské mezivládní komise, která se uskutečnila v květnu v Moskvě. Oba ministři se shodli na tom, že by se Rusko mohlo stát v roce 2019 či 2020 partnerskou zemí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a Česká republika partnerskou zemí Mezinárodního průmyslového veletrhu INNOPROM v Jekatěrinburgu.

Společně s ministrem průmyslu Manturovem si Havlíček prohlédl některé expozice mezinárodního strojírenského veletrhu INNOPROM 2017. Navštívil stánky řady českých firem, které jsou na ruském trhu úspěšné díky dobrému zvládnutí podmínek lokalizace.

Například přední český výrobce obráběcích strojů, společnost TOS Varnsdorf společně se svým partnerem KR GROUPP Jekatěrinburg založila společný podnik GRS URAL a získala certifikát „Ruský výrobce“, což jí přináší výhody nejen v oblasti zakázek strojírenských podniků se státní účastí. Úspěšní na ruském trhu jsou i další čeští vystavovatelé. Třeba společnosti TEDOM, vyrábějící kogenerační jednotky pro energetiku a teplárenství, výrobce plastových povrchů pro průmyslové využití LABARA-RUS či společnost FERRIT, která je výrobcem dobývací techniky a strojů. O svých záměrech dále v Rusku investovat hovořili zástupci společnosti WIKOV. Ta se nyní mj. podílí na dodávkách převodovek a dalších součástek pro třicet tramvají pro Moskvu. Se svými horizontálními obráběcími centry uspěla v Rusku i společnost TRIMILL. Ta ale vzhledem k velkému důrazu na kvalitu svých výrobků zatím obtížně hledá mezi ruskými výrobci subdodavatele některých komponent.  

Newsletter