Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Ministr Schäuble opět kritizoval nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekl, že nízké úroky jsou škodlivé například pro lidi, kteří se snaží spořit si na důchod.

„V dlouhodobém horizontu jsou důsledky nízkých či dokonce záporných úrokových sazeb škodlivé, například pro zaopatření na stáří,“ poznamenal ministr. Jedinou možností, jak zahájit odklon od uvolněné měnové politiky, jsou podle něj strukturální reformy a zvyšování investic.

Schäuble již dříve upozorňoval na rizika spojená s nízkými úrokovými sazbami ECB. Například v červnu prohlásil, že nízké úrokové sazby by se měly používat jen po omezenou dobu.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a inflaci. Letos v březnu snížila základní úrokovou sazbu na nulu z předchozích 0,05 procenta, depozitní sazbu pak srazila hlouběji do záporného pásma na minus 0,4 procenta.

Newsletter