Ministr vnitra Chovanec podepsal kritizovanou reformu policie

Ministr Chovanec podepsal kritizovanou reformu policie. Podle něj tím neporušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí hlavní kritik reformy Babiš.

O vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu se uvažuje dlouhodobě. Nyní jsou pro sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie ideální podmínky, řekl dnes novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý k připravovaným změnám, které vyvolaly koaliční krizi. Centrála by měla začít fungovat od 1. srpna, policisté tam budou působit ve stejných týmech jako dosud, takže reorganizace nemůže zasáhnout do živých kauz.

Podle Tuhého budou mít změny u policie tři fáze. Nejprve se vytvoří národní centrála, kde vzniknou čtyři jednotlivé sekce – zaměří se na organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu a hospodářskou kriminalitu s korupcí. Do těchto sekcí se podle Tuhého začlení odbory, které fungují nyní. „Řídit je budou současní vedoucí,“ podotkl policejní prezident. Současně podle něj bude vyhlášeno výběrové řízení na šéfa centrály.

Pak se podle Tuhého teprve začne tvořit vnitřní organizace centrály, kde kromě šéfa budou tři náměstci. Až se struktury centrály vybudují, tak začne fungovat Národní kriminální úřad, což by podle Tuhého mělo být v roce 2019 nebo 2020.

Tuhý na tiskové konferenci doplnil, že se o vzniku Národního kriminálního úřadu začalo hovořit v roce 2008, debata pokračovala v roce 2011. V roce 2012 pak padlo rozhodnutí, že vznikne, až pro to budou příhodné podmínky. To se podle Tuhého stalo nyní.

Zopakoval, že podobně fungují policejní sbory v jiných státech. Cílem sloučení útvarů je efektivnější boj proti kriminalitě, zdůraznil Tuhý.

Newsletter