Americké výnosy pokračují v růstu. Rostou i ty evropské, například 10letý německý bund se poprvé od května 2019 přehoupl nad 0 %. Dolar proti euru mírně slábne nad 1,1340 EURUSD. Z měn regionu posiluje koruna, která se posouvá pod 24,30 za euro.

Ministr vnitra Chovanec: Policie zvládla návštěvu Si Ťin-pchinga dobře

Policisté zvládli březnovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze velmi dobře, řekl dnes poslancům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Neprokázalo se podle něho, že by policie měla plošný příkaz stranit lidem, kteří hlavu státu Čínské lidové republiky vítali. V instruktáži je napsán pravý opak, uvedl. Sněmovna dnes neschválila po dvouhodinové debatě program mimořádné schůze k postupu policie při Si Ťin-pchinga v Praze. Diskuse, v níž mohli vystoupit jen řečníci s přednostním právem, tím skončila bez jakéhokoli výsledku.

Poslanci pravicové opozice naopak mluví o porušování práv obyvatel, kteří chtěli projevit názor na stav lidských práv v Číně. Politici TOP 09 a ODS vyslovili podezření na politické ovlivňování bezpečnostních opatření.

Chovanec prohlásil, že bude policisty hájit. Policie podle něho potřebuje „psychoklima“, aby sloužila státu.

Pravice hovoří i o porušení ústavního shromažďovacího práva kvůli uzavření Hradčanského náměstí, kam byla svolána demonstrace na podporu Tibetu. Chovanec uvedl, že o možnost uzavírky požádal magistrát velitel opatření, a připomněl, že záležitostí se bude zabývat soud. Pokud u soudu neuspějeme, budeme těžko zajišťovat bezpečnost v České republice, podotkl ministr. Ministerstvo vnitra by podle něho žádalo změnu zákonů.

Když má někdo pochyby o postupu policie, má se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, řekl Chovanec. Inspekce už několik podání řeší, ministr na ni vliv nemá, poznamenal.

Za hlavní problém označil ministr druhou návštěvu policistů na pražské FAMU, kde byla vyvěšena tibetská vlajka. Ač policie podle něho zákon neporušila, za incident se omluvila. Příslušník z ochranné služby prezidenta a velitel na místě, kteří do budovy hlídku poslali, čelí kárnému řízení. „To byl holý nesmysl a neobratnost,“ podotkl Chovanec.

Newsletter