Ministr zdravotnictví Němeček žádá transparentní výběr ředitele VoZP

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) žádá vypsání transparentního výběrového řízení na ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP). Dnes to oznámil na twitteru. Pojišťovna se už řadu dní potýká s personálními spory. Správní rada dosavadního ředitele Karla Šteina odvolala, ten to považuje za nezákonné a minulý týden propustil dva členy vedení pojišťovny. Za Šteina se postavil Němeček, postup správní rady naopak obhajuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), který trvá na odchodu ředitele.

„Trvám na vyhlášení transparentního výběrového řízení na ředitele. Personální kroky musí být provedeny právně nezpochybnitelně. Provádět je jinak, hrozí pouze tahanice bez konce,“ uvedl dnes Němeček k situaci v pojišťovně, která má asi 700.000 pojištěnců.

Šteina, kterého policie stíhá kvůli nehospodárnému nakládání s penězi, odvolala 23. září správní rada, o regulárnosti tohoto kroku ale už týden panují pochybnosti. Štein i ministerstvo zdravotnictví považují odvolání za nezákonné.

Naopak Babiš podle dnešních Lidových novin trvá na Šteinově odchodu. „Přes své odvolání se MUDr. Štein naprosto bezprecedentně odmítl podřídit rozhodnutí nejvyššího orgánu pojišťovny,“ uvedl Babiš podle listu v dopisu Němečkovi.

Pro odvolání Šteina hlasovali především zástupci ministerstev financí a obrany, které spravuje hnutí ANO. S ministrem financí a předsedou hnutí ANO Babišem, který přes fond Hartenberg spoluvlastní síť klinik zaměřenou na asistovanou reprodukci a genetiku, má Němeček dlouhodobě spory.

Štein bez ohledu na rozhodnutí správní rady minulý týden propustil ekonomického náměstka Pavla Koláře, kterého správní rada pověřila řízením pojišťovny, a zástupce ředitele Jaroslava Hermana.

Newsletter