Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Ministři financí oznámí, že Španělé a Portugalci nezvládli deficit

Ministři financí zemí EU dnes s velkou pravděpodobností potvrdí, že Portugalsko a Španělsko v letech 2014 a 2015 nedokázaly účinně zasáhnout proti svým příliš vysokým rozpočtovým deficitům. O možných sankcích, které za to oběma zemím hrozí, se ale ještě rozhodovat nemůže.

Obě země měly v minulých dvou letech deficity vysoko nad hranicí tří procent hrubého domácího produktu (HDP) a navíc nepodnikly dostatečné kroky k jejich odstranění stanoveným tempem, konstatovala minulý čtvrtek Evropská komise.

Pokud na základě jejího názoru dnes dojdou ke stejnému závěru také ministři financí EU, bude mít komise 20 dní na to, aby navrhla konkrétní podobu trestu. Postižené země zase do deseti dnů mohou předložit odůvodněnou žádost o snížení výše pokuty.

Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl v pondělí novinářům, že pohled komise má mezi ministry širokou podporu. O kroku hlasují jen zástupci zemí platících eurem a to bez těch států, kterých se rozhodování týká. Český zástupce na jednání Andrej Babiš tedy hlasovat nebude.

Španělsko a Portugalsko by se tak, pokud to komise nakonec navrhne, mohly stát prvními zeměmi eurozóny, které by za překračování tříprocentního limitu dostaly finanční pokutu v rozsahu až do 0,2 procenta hrubého domácího produktu či by jim mohly být zastaveny peníze z evropských fondů. O pokutách budou ministři rozhodovat až poté, co jejich podobu komise navrhne.

Newsletter