Ministři obchodu G20 vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu

Ministři obchodu dvacítky největších světových ekonomik G20 na závěr své dvoudenní schůzky v Šanghaji vyzvali vlády svých zemí, aby odstranily překážky bránící rozvoji světového obchodu. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Ministři vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu, který je podle nich nejsilnější od roku 2009.

„Oživení světové ekonomiky pokračuje, ale zůstává nerovnoměrné… Základní hnací silou globálního růstu by měly zůstat obchod a investice,“ uvádí se ve společném prohlášení ministrů. Podle nich i přes opakované závazky z minulých let stále roste počet opatření, která brání výměně zboží a služeb ve světovém obchodu.

Tempo růstu mezinárodního obchodu se zhroutilo v důsledku finanční krize a od roku 2009 stagnuje kolem tří procent ročně. V předchozích dvou dekádách to bylo v průměru sedm procent. Ani výhled Světové obchodní organizace (WTO) pro tento rok není optimističtější: WTO očekává, že letos popáté v řadě zůstane růst světového obchodu pod třemi procenty.

Ministři obchodu se před zářijovým summitem skupiny G20 dohodli na devíti základních principech vytváření investičních politik. Ve společném prohlášení vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu, který podle nich „výrazně zpomalil“ růst světového obchodu.

Konstatovali rovněž, že nadměrné ocelářské kapacity představují světový problém, na který je třeba „kolektivně reagovat“. Zejména Čína je obviňována z dumpingových cen v ocelářském průmyslu. Tato její politika zlevňování vyvolala ochranářské trendy v Evropě a USA, které podle ministrů obchodu G20 vedly k narušení trhu. Čínský ministr obchodu Kao Chu-čcheng nicméně uvedl, že jeho země stále pracuje „na další liberalizaci obchodu“.

Newsletter