Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ministři zahraničí EU řeší, co znamená vítězství Trumpa pro unii

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie dnes večer v Bruselu u večeře probírají, co pro Evropu plyne z vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Neformální schůzku, svolanou ve čtvrtek šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ale vynechali šéfové diplomacií dvou významných unijních států. Nepřijeli britský ministr zahraničí Boris Johnson ani jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault.

Dnes večer navíc nedorazili ani ministři z Irska, Maďarska a středomořské Malty. Chybějící členy vlád většinou zastupují jejich velvyslanci, vyplývá z diplomatických informací ČTK.

Johnson své rozhodnutí dnes s kolegy nevečeřet oznámil už v pátek. Ujistil, že v pondělí dorazí na řádně plánovanou ministerskou radu. Svým evropským partnerům přední zastánce britského odchodu z unie podle BBC vzkázal, že by měli přestat vnímat výsledek amerického hlasování „osudově a pochmurně“.

Večeři svolala Mogheriniová narychlo poté, co Trump v úterý porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Podle diplomatů vyšel popud k demonstraci unijní jednoty z Berlína a také tento fakt se prý „nemusel každému zamlouvat“.

Evropskou unii Trumpův triumf podle všeho šokoval. Mimo jiné proto, že politici ani diplomaté si nejsou vůbec jisti, jaké cíle a plány má muž, který se v lednu ujme prezidentské funkce po Baracku Obamovi.

Předsedové Evropské komise a Evropské rady Jean-Claude Juncker a Donald Tusk Trumpa pozvali na summit s EU co nejdříve to bude možné. Stejně jako mnozí jiní evropští politici pokládali ovšem zároveň za nutné zdůrazňovat hluboké a dlouhodobé strategické vazby, které Evropu a Spojené státy spojují.

Trump unijní i mnohé národní politiky v Evropě znejistěl svou rétorikou v předvolební kampani, kdy kromě jiného zpochybnil i americké závazky vůči spojencům v Severoatlantické alianci.

Vysoce postavení unijní diplomaté přitom koncem týdne před novináři přiznali, že EU zatím v podstatě nemá přímý kontakt do blízkého okolí vítěze amerických prezidentských voleb. Názory a záměry budoucího republikánského prezidenta v mnoha oblastech – dokončení obchodní dohody TTIP či třeba postoj k Rusku a další osud sankcí uvalených kvůli ukrajinské krizi – tak zatím pro EU zůstávají neznámé.

Newsletter