Ministři zemědělství se budou bavit o různé kvalitě potravin v EU

Ministři zemědělství zemí EU se dnes na českou žádost budou zabývat situací, kdy jsou na jednotném evropském trhu prodávány v různých zemích pod stejnou ochrannou známkou potraviny rozdílného složení a kvality. Podle názoru české strany je podobná praxe na hraně klamání spotřebitelů.

Ministr zemědělství Marian Jurečka své kolegy upozorní na výsledky sledování, které podobnou dlouhodobou praxi potvrzují u některých nadnárodních společností nejen v Česku, ale také v dalších zemích osmadvacítky.

Některé skupiny zákazníků tak na unijním trhu v důsledku často za vyšší ceny kupují potraviny s méně kvalitním složením.

Podle názoru Prahy je proto třeba zajistit nejen bezpečné potraviny a správné označování jejich složení, ale také to, aby byly konkrétní výrobky po celé EU stejné bez ohledu na místo či zemi, kde jsou nabízeny k prodeji.

Na konci dubna o věci jednali ministři zemědělství visegrádské skupiny a shodli se na potřebě evropského řešení. Kromě Česka totiž i některé další země potvrdily, že mají na svém území podobnou zkušenost s výrobky jako jsou nápoje, džusy, káva, sladkosti, čokolády či dětské výživy.

Únorový průzkum Státní zemědělské a potravinářské inspekce ukázal, že podobnou praxi odmítá 88 procent českých spotřebitelů. Firmy se často brání argumentem o odlišných preferencích zákazníků v jednotlivých zemích. Takový pohled ale odmítlo 77 procent dotázaných v průzkumu inspekce.

Newsletter