Ministři zemí EU chtějí společné cíle v boji proti změně klimatu

Na potřebě stanovit společné evropské cíle v boji proti změně klimatu a na rychlé ratifikaci loňské dohody z klimatické konference v Paříži se shodli ministři životního prostředí členských států Evropské unie na neformální schůzce v Bratislavě. Novinářům to dnes řekli slovenský ministr životního prostředí László Sólymos a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

„Téma vody a sucha je akutní. V Evropě někde hrozí povodně, jinde zase sucha a nedostatek vody. Cíle musejí být globální, ale řešení flexibilní,“ uvedl Sólymos, jehož země nyní v EU předsedá.

Podle slovenského ministra EU vynakládá na odstraňování následků povodní pět miliard eur (135 miliard korun) a na škody způsobené suchem další tři miliardy eur (81 miliard Kč) ročně, přičemž tyto náklady by se měly v příštích letech dále zvyšovat.

„Voda není samozřejmost. Nedostatek vody může přinést řadu rizik včetně sociální nestability. Musíme najít společný evropský flexibilní a trvale udržitelný přístup na nakládání s vodou,“ řekl Sólymos.

Zástupci většiny členských států EU se podle něj vyslovili pro co nejrychlejší ratifikaci klimatické dohody OSN, která byla sjednána loni na konferenci v Paříži.

Základním cílem dohody je udržet nárůst teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání se stavem před druhou průmyslovou revolucí, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Podle Šefčoviče je třeba prostřednictvím globální spolupráce pomoci i zemím třetího světa ke snížení dopadů klimatických změn a také přispět k jejich lepšímu přizpůsobení na existující podmínky.

Newsletter