Míra nezaměstnanosti v USA klesla na sedmileté minimum

Nejdůležitější zpráva z americké ekonomiky tohoto týdne potvrzuje její zotavování. V dubnu vzniklo ve Spojených státech výrazných 223 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na dno od května roku 2008. Americké akcie, které před daty naznačovaly jen mírně růstové zahájení dnešního obchodování, startují výrazným více jak 1% vzestupem.

Ve Spojených státech vzniklo v dubnu asi 223.000 nových pracovních míst, což je o něco méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale klesla o desetinu procentního bodu na 5,4 procenta a dostala se nejnižší hodnotu za téměř sedm let. Dnešní zpráva amerického ministerstva práce naznačuje zlepšující se zdraví největší světové ekonomiky, což by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět ke zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. 

Míra nezaměstnanosti se nyní pohybuje na nejnižší úrovni od května 2008. Analytici v anketě agentury Reuters tento pokles očekávali. předpokládali zároveň, že v dubnu vzniklo asi 244.000 nových pracovních míst. 

Ministerstvo současně upravilo směrem dolů počet vzniklých pracovních míst za březen. Podle zpřesněných údajů ekonomika vytvořila pouze 85.000 pracovních míst, což byl nejnižší nárůst od června 2012. 

Dnešní zpráva ale i tak naznačuje, že ekonomika je na začátku druhého čtvrtletí v solidní kondici. V prvním čtvrtletí, kdy výkon ekonomiky zasáhlo špatné počasí, narušení činnosti v přístavech, silný kurz dolaru a nižší investice energetických firem, hospodářský růst v USA podle prvního odhadu zpomalil na 0,2 procenta. 

 

Newsletter