Mírové rozhovory o Sýrii budou podle vyslance OSN pokračovat

Mírové rozhovory o Sýrii budou příští týden pokračovat navzdory rozhodnutí hlavní opoziční skupiny jednání opustit. Prohlásil to zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Rozhovory mezi opozicí a vládou, které se konaly v Ženevě, byly před pár dny přerušeny. V zemi platilo již od 27. února příměří, v posledních dnech bylo ale zejména na severu země neustále porušováno.

Vedoucí opoziční delegace Asad Zubí ve čtvrtek prohlásil, že všichni členové opozice do dnešního dne Ženevu opustí. Podle něj jsou jen malé naděje na obnovu dialogu, dokud se situace v Sýrii radikálně nezmění. Opozice žádá „zastavení masakrů a propuštění tisíců vězňů“.

Opoziční představitelé již dříve uvedli, že například úterní vládní nálety na dvě města kontrolovaná Asadovými odpůrci na severozápadě země usmrtily 44 civilistů. Za posledních 53 dní prý vládní jednotky porušily klid zbraní více než 2100krát.

Při dnešních leteckých úderech vládních sil na předměstí města Halab na severu země, které je ovládáno povstalci, zahynulo podle aktivistů nejméně sedm lidí. Opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, hovoří dokonce o deseti obětech.

„Nemůžeme to nechat být. Musíme obnovit příměří a zintenzivnit humanitární pomoc,“ odpověděl ve čtvrtečním rozhovoru pro švýcarskou rozhlasovou a televizní stanici RTS de Mistura na otázku, zda budou rozhovory pokračovat. Odchod opozičních delegátů označil vyslanec OSN za „diplomatickou pózu“, která je vzhledem ke složitosti situace v Sýrii podle něj pochopitelná.

Newsletter