Mitsubishi po aféře se spotřebou čeká roční ztrátu 145 mld. jenů

Japonská automobilka Mitsubishi Motors Corporation očekává v tomto finančním roce čistou ztrátu ve výši 145 miliard jenů (33,3 miliardy Kč). Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Automobilce následkem skandálu s manipulacemi údajů o spotřebě hrozí vysoké náklady na odškodné a klesající odbyt.

V uplynulém roce byla Mitsubishi v zisku, čistý zisk jí však klesl o 39 procent na 72,6 miliardy jenů. Aktuální finanční rok automobilky začal v dubnu.

Mitsubishi v dubnu přiznala, že její zaměstnanci manipulovali u některých modelů s testy spotřeby paliva a nadhodnocovali efektivitu využití paliva. Metody testování spotřeby odporující japonským předpisům prý firma používala od roku 1991. Skandál se týká jen automobilů prodávaných v Japonsku.

Automobilka již dříve oznámila, že kvůli nákladům na odškodné očekává v tomto finančním roce odpis ve výši 50 miliard jenů (11,4 miliardy Kč). V úterý pak oznámila, že dále vyčlení až devět miliard jenů na kompenzace zákazníkům, kteří u modelů s nadsazenými údaji o využití paliva přišli v Japonsku o daňové úlevy vztahující se na ekologická vozidla.

Newsletter