Mitterlehner nevylučuje předčasné volby v Rakousku

Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner, který v čele rakouské vlády dočasně nahradil odstoupivšího kancléře Wernera Faymanna, nevyloučil předčasné volby, i když si je prý nepřeje. Vývoj podle něj bude záviset hlavně na dohodě s budoucím kancléřem nominovaným sociální demokracií (SPÖ). Pro další pokračování velké koalice předseda lidovců stanovil několik podmínek, především udržení restriktivní migrační politiky, informovala agentura APA.

Pro pokračování vlády socialistů a lidovců je podle Mitterlehnera zachování restriktivní migrační politiky zásadní. V této politice je třeba „soustavně a důsledně“ pokračovat,“ uvedl dočasný šéf rakouské vlády na tiskové konferenci.

Aktualizovat je podle něj nutné vládní program a zavládnout musí i zcela nová „kultura spolupráce“. Stejně jako v Německu musí být podle Mitterlehnera do zásadních rozhodnutí zapojena i opozice.

Sám předseda ÖVP odmítl označit jmenované body za „podmínky“ či dokonce „hrozby“. „Nemáme zájem na předčasných volbách, ale na další spolupráci,“ uvedl.

Konání nových voleb vehementně odmítají i sociální demokraté, kterým by zřejmě hrozila výrazná porážka, neboť řada jejich voličů v poslední době podpořila pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Předseda frakce SPÖ v rakouském parlamentu Andreas Schieder případné hlasování označil za „vážnou chybu“. Nalezení nástupce Faymanna, který v pondělí překvapivě oznámil rezignaci na vládní i stranické funkce, je podle něj otázkou několika málo dní. Podle APA by mohl být nový kancléř znám už v pátek.

Podle rakouských médií jsou nejnadějnějšími kandidáty na funkci kancléře generální ředitel rakouských drah (ÖBB) Christian Kern, někdejší generální ředitel televizních stanic ORF a RTL Gerhard Zeiler a bývalá manažerka firmy Siemens Brigitte Edererová.

Newsletter