Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Mládek jednal s Benešem, řešili změny cíle energetických úspor

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve středu jednal s generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem. Tématem byly možné změny evropského cíle v oblasti energetických úspor. Beneš už v říjnu uvedl, že Evropská komise (EK) navrhuje úpravu cíle, která může pro Česko znamenat do roku 2030 další dodatečné náklady až 650 miliard korun. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Mládek v SMS zaslané ČTK pouze uvedl, že s Benešem jednal o energetice.

EK předloni stanovila, že členské státy EU mají do roku 2030 zvýšit energetickou účinnost svých soustav o 27 procent proti roku 1990. Prostředkem mají být mimo jiné rekonstrukce budov a zavedení takzvaných inteligentních sítí a měřicích přístrojů, které sníží a zefektivní spotřebu energie. Podle ředitele ČEZ nyní komise navrhuje, že cíl upraví a bude požadovat zvýšení účinnosti o 30 procent. Cíl má být navíc závazný, což dosud nebyl. Návrh má být přeložen v prosinci.

S údajem možných dodatečných nákladů prezentovaným Benešem nesouhlasí aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví Šance pro budovy. Její ředitel Petr Holub ČTK řekl, že číslo není nijak podloženo a není zasazeno do souvislostí. „ČEZ si musí zvyknout na to, že co může být dobré pro něj, nemusí být dobré pro tento stát, a že ekonomiku budou roztáčet stále více investice do energetické účinnosti a decentralizované energetiky,“ dodal.

V energetickém balíčku, který Evropská komise schválila v říjnu 2014, se Evropská unie zavázala kromě zvýšení energetické účinnosti také k tomu, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent proti úrovni z roku 1990. K roku 2030 se má v EU zvýšit i podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na nejméně 27 procent. Oba tyto cíle jsou závazné.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. V letošním prvním pololetí firmě klesl čistý zisk o deset procent na 13,8 miliardy korun.

Newsletter