Mládek: Rozhodnutí věřitelů umožní podepsat s OKD úvěrovou smlovu

Dnešní rozhodnutí věřitelů o reorganizaci černouhelné společnosti OKD umožní s firmou neprodleně podepsat úvěrovou smlouvu na 700 milionů korun. Bez bližších podrobností to dnes uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Vláda půjčku schválila na konci července. Záměr kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Miliardář Krúpa k OKD: Důležitý teď bude plán představenstva

„Jsem rád, že se podařilo přesvědčit pana ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti zafinancování OKD, které dlouhodobě odmítal, a že se vládě podařilo schválit půjčku pro případ reorganizace OKD. Tento krok jistě pomohl při rozhodování věřitelů,“ uvedl dnes Mládek.

Peníze, které stát firmě půjčí, podle něj umožní fungování OKD minimálně do doby schválení reorganizačního plánu. „Nyní bude na managementu OKD, aby do 120 dnů předložil věřitelskému výboru plán reorganizace, který tento výbor musí schválit,“ uvedl. Ministr připomněl, že finanční toky bude hlídat státní podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. Po odborné stránce bude dohled provádět státní podnik Diamo, dodal.

Mládek podotkl, že schválená reorganizace je z hlediska zaměstnanců, dodavatelských firem v regionu, nákladů státu i bezpečnosti důlního prostoru lepším řešením než konkurs. Rozhodnutí věřitelů dnes přivítal i Babiš. ČTK napsal, že reorganizace umožní pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti firmy.

Newsletter