Mládek se setká se zástupci lokalit pro úložiště jaderného odpadu

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude dnes jednat se zástupci sedmi lokalit, v nichž se původně uvažovalo o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Mládek v polovině července uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech oblastech a chce se soustředit lokality Horka a Kraví hora na Vysočině. Uvedl, že o svém záměru bude informovat vládu a že už s ním seznámil ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Starostové z obou lokalit byli vyjádřením zaskočeni. Ministerstvo průmyslu následně oznámilo, že výběr není definitivní.

Mládek již dříve uvedl, že si nedovede představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Lokality Horka a Kraví hora byly podle jeho vyjádření z poloviny tohoto měsíce jediné, kde žádné ze zastupitelstev nepodalo žalobu na stát, nebo se k žalobě nepřidalo. Obce z oblasti Horka v reakci uvedly, že jsou připraveny žalobu na stát podat.

Přístup ministerstva vadí i obcím v lokalitě Kraví hora. „Osobně s úložištěm problém nemám, ale očekávám, že se k rozhodnutí dojde nějakým procesem na základě geologie, názoru odborníků a podobně. Nikoliv politickým rozhodnutím,“ uvedla starosta obce Věžná Jana Vrbková.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065.

Newsletter