Mládek:Čínské firmy by v ČR měly investovat do průmyslových firem

Zástupci České republiky dnes na Čínském investičním fóru 2015 vyzvali čínské firmy, aby investovaly především do tuzemských průmyslových podniků. Přivítali jsme dosavadní čínské investice v ČR, nicméně do budoucna bychom byli rádi, aby čínské firmy investovaly v ČR do nových závodů, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

„Byli bychom rádi, aby Česká republika byla v Číně chápána jako země technologií, která je schopná dodávat kvalitní průmyslové výrobky,“ dodal.

V podobném duchu hovořil i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. „Spolupráce musí být výhodná pro obě strany,“ upozornil. Čínské investice by podle něj měly směřovat nejen do fotbalového klubu či letecké společnosti, ale i do podniků, kde zvýší přidanou hodnotu a přispějí k rozvoji vyspělých technologií. Čínská společnost CEFC získala nedávno podíl mimo jiné ve fotbalové Slávii či společnosti Travel Service.

Jako velmi perspektivní odvětví pro vzájemný obchod ČR a Číny vystupuje podle analýz ministerstva zahraničních věcí zdravotnictví a zemědělství. Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa připomněl nevyrovnanost vzájemného obchodu, kdy podíl Číny na českém vývozu je mizivý, zatímco Čína je druhý největší dovozce Česka. Na ministerstvu jsou proto podle něj připraveny projekty ekonomické diplomacie, které spočívají například v asistenci při vstupu českých podniků na čínský trh.

Na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy se v Praze zúčastní dnes a ve středu Čínského investičního fóra 2015 (CIF), jehož hlavním cílem bude rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků.

Masivní investice do ČR již v září oznámila šestá největší privátní čínská společnost CEFC (China Energy Company Limited), která kupuje významné podíly v několika českých firmách. Získala fotbalový klub Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se dohodla, že v ní spolu s partnery převezme téměř 80 procent. CEFC bude také strategickým partnerem společnosti Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

CEFC již letos v květnu získala pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T a počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. navýšen na deset procent. Prezident CEFC loni v prosinci po setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera.

Newsletter