Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Mluvčí komise míní, že řešení komplikací s CETA je nyní na Belgii

Stávající situaci, kdy jeden z belgických regionů dál odmítá souhlasit s obchodní smlouvou CETA mezi EU a Kanadou, musí vyřešit především belgická strana. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas s tím, že komise je samozřejmě v případě potřeby připravena belgické vládě pomoci na všech možných úrovních. Mluvčí také odmítl, že by unijní exekutiva „pracovala s ultimáty“.

Podpis smlouvy CETA, označované za moderní obchodní dohodu uzavíranou s Evropě velmi blízkou zemí, se má uskutečnit ve čtvrtek na summitu EU-Kanada v Bruselu. Parlament belgického frankofonního Valonska ale přes pokračující intenzivní jednání odmítá dát ústřední vládě v Bruselu potřebný souhlas, a tak konání vrcholné schůzky je ohroženo.

„Bylo udělané absolutní maximum pro to, aby se všechny obavy valonských poslanců rozptýlily a byla velká snaha s nimi přímo komunikovat,“ řekl dnes agenturám ČTK a TASR místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Připomněl, že s regionální valonskou samosprávou vyjednávali zástupci komise, ústřední belgické vlády i kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. Ta v pátek po krachu svých rozhovorů prohlásila, že podle jejího názoru EU není v situaci, kdy by dohodu mohla uzavřít.

O víkendu proto dostala Belgie čas do dnešního večera, aby věc vyřešila a vyjasnilo se, zda bude možné ve čtvrtek schůzku s kanadským premiérem Justinem Trudeauem v Bruselu zorganizovat. Předseda valonského parlamentu André Antoine dnes dopoledne reagoval prohlášením, že „ultimáta není možné respektovat“ a Valonsko žádá transparentnost a respektování demokratických pravidel. Také valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Tvrdil však, že zbývá už vyřešit pouze některé drobnosti. Text CETA není možné změnit, snahy vyjednavačů se dosud soustředily na řešení valonských obav z dohody v právně závazné doprovodné deklaraci.

„V této chvíli máme pocit, že je důležité, aby s řešením přišli naši belgičtí partneři,“ prohlásil dnes před novináři mluvčí komise Schinas. Detaily posledních návrhů řešení ale nechtěl rozebírat. Večer podle něj budou kvůli věci v kontaktu šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a premiéři Belgie a Kanady Charles Michel a Justin Trudeau.

Schinas také nepřímo potvrdil názor informovaných zdrojů ČTK, podle kterých ani poté, co se případně čtvrteční summit s Kanadou neuskuteční, nebude uzavření CETA definitivně nemožné. Komise podle Schinase nyní vyzývá k trpělivosti. Informovaní činitelé přitom míní, že Belgie bude schopna nynější pat, daný do značné míry vnitřní belgickou politikou, vyřešit v několika týdnech a po odkladech by tak smlouva mohla být podepsána v listopadu či počátkem prosince.

Newsletter