Mluvčí Kremlu vidí shody v zahraniční politice Trumpa a Putina

Zahraniční politika nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se nápadně podobá té ruského vůdce Vladimira Putina. Názory obou mužů označil za blízké mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který se v těchto dnech nachází ve Spojených státech.

„Je pozoruhodné, jak vzájemně blízcí si jsou co se týče koncepčního přístupu k zahraniční politice. A to je patrně dobrý základ pro mírný optimismus, že budou schopni alespoň zahájit dialog o úklidu Augiášova chléva v našich dvoustranných vztazích,“ prohlásil Peskov ve vysílání ruské státní televize.

Vztahy Washingtonu a Moskvy se zhoršily po ruské anexi Krymu a k dalšímu vyhrocení došlo v souvislosti s intenznivními bojovými operacemi ruské armády na podporu syrského prezidenta Bašára Asada. Trump v průběhu kampaně zpochybňoval současnou americkou zahraniční politiku a prohlásil například, že slyšel názory, že obyvatelé Krymu si přejí být pod Ruskem.

Sám Putin dal po Trumpově zvolení najevo, že je připraven přispět ke zlepšování vzájemných vztahů. Peskov, který je v New Yorku na šachovém turnaji, dnes podotkl, že přes nadějné vyhlídky bude trvat roky, než mezi oběma velmocemi zavládne atmosféra vzájemné důvery.

Newsletter