Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

MMF by mohl do konce roku říct, zda se zapojí do pomoci Řecku

Mezinárodní měnový fond (MMF) by mohl do konce letošního roku rozhodnout, zda se bude finančně podílet na novém úvěrovém programu pro Řecko. Rozhodnutí bude záviset na jednáních mezi misí MMF a řeckou vládou, která se vedou v Aténách, a také na souběžných jednáních s evropskými věřiteli Řecka. Na dnešní tiskové konferenci to řekl mluvčí MMF Gerry Rice.

Mluvčí poznamenal, že MMF nezměnil svůj dosavadní postoj, podle něhož fiskální cíle Řecka, jak je stanovuje současný evropský úvěrový program, jsou příliš ambiciózní. Podle těchto cílů má do roku 2018 přebytek primárního rozpočtu Řecka činit 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Primární rozpočet nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu.

Řecko, které se v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). MMF se do třetího úvěrového programu ani po více než roce stále nezapojil, i když Německo jeho účast vyžaduje.

MMF se zdráhá dávat Řecku další peníze a tvrdí, že bez výrazného snížení dluhové zátěže Řecka jsou cíle záchranného programu nereálné. Evropa ale výraznější snížení dluhu před splněním podmínek nynějšího záchranného programu odmítá.

Agentura Reuters na začátku října s odvoláním na informované zdroje uvedla, že se MMF do úvěrové pomoci Řecku nakonec finančně nezapojí a že zřejmě přijme status zvláštního poradce, aby mohl figurovat u jednání mezi evropskými institucemi a Aténami.

Newsletter