MMF čeká výrazně negativní dopad brexitu na irskou ekonomiku

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zasáhne irskou ekonomiku výrazně negativně, obchodní bariéry totiž poškodí tradiční sektory. Ve své dnešní zprávě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Irská ekonomika v posledních třech letech dosahuje nejlepších výsledků ve srovnání s ostatními zeměmi EU. Země je však považována za nejvíce zranitelnou, pokud jde o dopady takzvaného brexitu, a to kvůli blízkých obchodním vztahům s Británii, svým nejbližším sousedem.

„Ačkoliv doposud byly ty dopady mírné, očekává se, že celkové dopady ve střednědobém horizontu budou negativní a podstatné,“ uvádí MMF ve výroční zprávě o irské ekonomice. „Rizika jsou nejnaléhavější v tradičních sektorech, které jsou závislé na obchodu s Británii, s potenciálně značnými dopady na aktivitu a zaměstnanost mimo hlavní městská centra,“ cituje ze zprávy agentura Reuters.

Irsko je jednou z nejotevřenějších evropských ekonomik a daně z příjmu právnických osob tam patří k nejnižším. Podle zprávy MMF čelí Irsko také nejistotě kvůli plánovaným daňovým reformám v USA a EU. Země by podle MMF měla pokračovat v úsilí o rozšíření svého daňového základu.

Newsletter