MMF chce pro Řecko výrazný odklad splátek, snížit jistinu nechce

Jednání o zmírnění řeckého dluhu by se měla zaměřit na výrazné prodloužení období odkladu splátek a termínů splatnosti spolu se snížením úrokových sazeb. Řekl to na dnešním tiskovém briefingu mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice. Snížení samotné nominální hodnoty řeckého dluhu nebude podle něj v takovém případě zapotřebí.

Mluvčí odmítl potvrdit zprávy tisku, podle nichž jde MMF do jednání s eurozónou s návrhem, aby Řecko nemuselo splácet eurozóně své současné ani budoucí dluhy až do roku 2040. Zemím eurozóny a záchrannému fondu EFSF má nyní Řecko začít splácet dluhy počátkem příštího desetiletí, podle výpočtů a odhadů MMF by však v takovém případě byl řecký dluh neudržitelný. Pro evropské partnery MMF v čele s Německem je však tak dramatický odklad splátek podle tisku zcela nepřijatelný.

MMF podmiňuje dalším zmírněním řeckého dluhu své finanční zapojení do dalších půjček pro Řecko. Na účasti MMF ve třetím úvěrovém programu pro Řecko uzavřeném loni v létě přitom trvá v podstatě jen Německo, které k tomu má politické a legislativní důvody.

„S našimi partnery jsme si vyměnili předběžné názory na principy úlevy dluhu,“ citovala mluvčího MMF agentura Reuters. „Považujeme za možné obnovit udržitelnost dluhu bez snížení jeho jistiny, to by ale znamenalo poskytnout velmi vstřícné podmínky pro splácení, včetně dlouhého odkladu splátek a období splatnosti spolu s velmi nízkými úrokovými sazbami,“ řekl Rice.

Ministři financí eurozóny budou o ukončení první prověrky záchranného programu pro Řecko a uvolnění dalších peněz z něj jednat 24. května. Na zasedání 9. května euroskupina poprvé diskutovala také o tom, jak zajistit dlouhodobou udržitelnost řeckého dluhu.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dohodu o zmírnění řeckého dluhu připustil, avšak nejdříve v roce 2018, uvedl dnes list Handelsblatt s odvoláním na dopis ministerstva parlamentnímu výboru. Schäuble chce zabránit tomu, aby o tomto kroku musel hlasovalo parlament před německými parlamentními volbami, plánovanými na podzim příštího roku. „Tato opatření (zmírnění dluhu) budou záviset na plném uskutečnění programu (řeckých reforem) do roku 2018,“ napsalo ministerstvo podle Handelsblattu.

Atény by podle loňské dohody měly od roku 2018 dosahovat primárního rozpočtového přebytku, který nezahrnuje obsluhu dluhu, 3,5 procenta hrubého domácího produktu. MMF se ale domnívá, že to bez zmírnění dluhu není dlouhodobě možné.

Řecko musí pro získání dalších miliard eur ze záchranného programu prokázat, že úspěšně plní podmínky úvěrového programu. Jednání o prověrce plnění programu se táhnou od ledna a Řecku pomalu dochází čas. Atény potřebují nové úvěry nejpozději do července, kdy mají splatit část dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance.

Newsletter