MMF: Ekonomika Ukrajiny obnoví růst až ke konci roku

Ukrajinská ekonomika bude po většinu letošního roku pokračovat v těžkém propadu a k růstu se vrátí v posledním čtvrtletí. Předpověděla to dnes ukrajinská centrální banka. Loni se hrubý domácí produkt Ukrajiny propadl o 6,8 procenta pod tlakem politických otřesů, finančních potíží a povstání separatistů v průmyslových regionech na východě země. 

V prvním čtvrtletí banka čeká mezičtvrtletní propad o 15 procent, tedy stejným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku. V dalších dvou kvartálech se pokles bude postupně zpomalovat na 10,2 procenta a 5,7 procenta. V závěru roku by měla ekonomika zaznamenat dvouprocentní růst, uvedla banka podle agentury Reuters. 

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o 5,5 procenta. Očekává, že k růstu se země vrátí v příštím roce. 

Ukrajina v březnu dostala od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 128 miliard Kč) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. Půjčka od MMF má otevřít cestu k úvěrům od jiných zahraničních věřitelů a celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů. 

Newsletter