MMF kvůli brexitu zhoršil odhad hospodářského růstu Francie

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli obavám z dopadů takzvaného brexitu zhoršil odhad hospodářského růstu Francie na příští rok na 1,25 procenta. Dosud čekal růst o 1,5 procenta. Podle fondu je také otázkou, zda země v příštím roce splní své rozpočtové cíle. Vládě v Paříži se totiž nemusí podařit dostatečně rychle snižovat výdaje, uvedl měnový fond v hodnocení francouzské ekonomiky.

Za horší růstovou prognózou stojí očekávání, že nervozita způsobená rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii se odrazí na firemních investicích, řekl dnes novinářům náměstek ředitele oddělení MMF pro Evropu Christian Mumssen.

Odhad letošního růstu ponechal fond ve své výroční zprávě o francouzské ekonomice beze změn na 1,5 procenta. Se stejným tempem počítají i vládní odhady. Právě rychlejší růst patří spolu s inflací a nízkými úrokovými sazbami k faktorům, na které Francie spoléhá ve snaze ozdravit své veřejné finance.

MMF se domnívá, že nižší úrokové sazby důsledky pomalejšího hospodářského růstu sice zmírní, rizika týkající se dosažení krátkodobých fiskálních cílů se ale přesto zvýšila. Schodek veřejného rozpočtu Francie tak podle nynějšího odhadu MMF klesne příští rok na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Paříž by tím dodržela rozpočtová pravidla EU, ale nesplnila by vlastní slib snížit schodek v příštím roce na 2,7 procenta HDP. Letos by měl deficit činit 3,3 procenta výkonu ekonomiky.

Sebemenší zpomalení druhé největší ekonomiky eurozóny by navíc mohlo snížit šance francouzského prezidenta Françoise Hollandea na znovuzvolení, pokud se rozhodne ucházet se o druhý mandát, poznamenala agentura Reuters. Prezidentské volby ve Francii se budou konat příští rok na jaře.

Podle unijních pravidel by deficity členských států neměly přesahovat tři procent HDP. Zbytek eurozóny dal ale Francii loni v březnu dva roky na to, aby dostala deficit do povoleného pásma.

Newsletter