Americké výnosy po včerejším poklesu opět rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, od rána ji však postupně umazává v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint drží zisky, jediná koruna oslabuje k 25,95 za euro.

MMF: Levná ropa zvedne světovou ekonomiku o 0,7 %

Nízké ceny ropy by měly příští rok přetrvat a posílí výkon globální ekonomiky o 0,4 až 0,7 procenta. Předpověděli to dnes na svém blogu dva přední ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF). MMF v říjnu předpověděl, že světová ekonomika v roce 2015 zrychlí růst na 3,8 procenta z letošního očekávaného tempa 3,3 procenta. 

Světové ceny ropy spadly z červnových maxim o téměř 50 procent a severomořská ropa Brent se nyní pohybuje kolem 60 dolarů za barel. Propad na ropném trhu se zrychlil od konce listopadu, kdy ropný kartel OPEC odmítl zasáhnout proti cenovému poklesu omezením své těžby.

„V celkovém pohledu to bude podle nás pro světovou ekonomiku růstový impulz,“ uvedli podle agentury Reuters hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard a vedoucí oddělení komoditního výzkumu Rabah Arezki. Podle nich nyní trhy termínových kontraktů naznačují, že ceny ropy sice z nynějších minim oživí, zůstanou ale na nižších úrovních než v předešlých letech.

Ekonomové se domnívají, že hlavní podíl na letošním pádu cen ropy má zvýšená nabídka na trhu, to znamená zejména prudký růst těžby břidlicové ropy v USA. Oslabená poptávka mohla podle nich k poklesu přispět z 20 až 35 procent. 

Newsletter