MMF neuvolní další peníze Kypru kvůli spornému zákonu o dlužnících

Mezinárodní měnový fond neuvolní tento týden další peníze ze slíbeného záchranného úvěru pro Kypr. Důvodem je odložení schvalování zákona o zabavování domů při nesplácení hypoték a jejich prodeji, jehož přijetí je podmínkou záchranného úvěru, oznámil MMF v noci na dnešek. Kypr měl od MMF dostat 108 milionů USD (2,4 miliardy Kč).     

Záchranný úvěr pro Kypr od MMF a Evropské unie byl schválen v březnu 2013. Země se dostala do problémů kvůli svému bankovnímu sektoru, který měl silné napojení na Řecko. Celkem má Kypr dostat deset miliard eur (276 miliard Kč). Doposud země ze slíbeného úvěru obdržela asi 5,7 miliardy eur.     

Kypr se dostal do sporu ohledně zákona o zabavování domů kvůli nesplácení hypoték a jejich prodeji již letos v září. Tehdy jeho partneři v eurozóně odmítli uvolnit zemi další peníze, protože parlament přijal dodatečnou legislativu, která tento zákon oslabovala. Nakonec Nikósie zákon pozměnila v souladu s požadavky a eurozóna slíbených 350 milionů eur v listopadu uvolnila.     

Zákon měl vstoupit v platnost do konce prosince, parlament však zatím odložil jeho schválení. Díky zákonu má být pro banky jednodušší získat peníze ze špatných úvěrů, které tvoří zhruba polovinu všech úvěrů.     

MMF dodal, že bude jednat o dalších krocích s kyperskými úřady. Zákonodárci uvádějí, že pozastavili schvalování zákona, aby dali vládě čas k navržení dalších zákonů o platební neschopnosti, které mají ochránit ty, kteří ztratí práci nebo kvůli krizi jejich příjmy prudce klesnout, aby nepřišli rovněž o střechu nad hlavou. Ministr financí Charis Georgiadis však označil pozastavení schvalování za „zbytečné a neomluvitelné“ a dodal, že podkopává důvěryhodnost Kypru, napsala agentura AP.

Newsletter