MMF opět vyzval k opatřením na podporu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes opět vyzval k opatřením na podporu světové ekonomiky. Podle prvního náměstka výkonné ředitelky fondu Davida Liptona sice hospodářské oživení pokračuje, ekonomika se však nachází v delikátní fázi a čelí rostoucí hrozbě „vykolejení“.

„Je na čase rázně podpořit hospodářskou aktivitu a postavit světovou ekonomiku na silnější základy,“ prohlásil Lipton na dnešní konferenci americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) ve Washingtonu. Za nejnovějšími obavami o světovou ekonomiku podle něj stojí výkyvy na finančních trzích a nízké ceny komodit.

Lipton rovněž upozornil, že mezi nejvíce znepokojivé známky problémů světové ekonomiky patří útlum globálního pohybu kapitálu a obchodní výměny. Jeho obavy podle listu Finacial Times podtrhují dnešní slabé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu. Podle těch se čínský vývoz v únoru propadl o více než čtvrtinu kvůli slabší světové poptávce po výrobcích ze zpracovatelského průmyslu. Výrazný pokles zaznamenal rovněž čínský dovoz, který byl zasažen poklesem čínské poptávky po komoditách.

MMF v lednu snížil odhad letošního růstu světového ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. Již tehdy přitom poukázal na výrazně slabší obchodní výměnu s Čínou i na negativní důsledky nižších cen komodit. Odhad globálního růstu pro příští rok fond snížil rovněž o 0,2 procentního bodu, a to na 3,6 procenta.

Newsletter