MMF potvrdil přijetí zpožděné řecké splátky

Řecko dnes poslalo celkem 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Agenturám to sdělily zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF odpoledne potvrdil, že mu Atény celý dluh po termínu splatnosti uhradily.

Mluvčí Evropské komise dnes v Bruselu řekla, že Atény již mají přístup k tříměsíční překlenovací půjčce v celkovém objemu 7,16 miliardy eur ze staršího celounijního mechanismu EFSM. „Řecko teď musí provést potřebné transakce. Jsme si jisti, že se tak stane v průběhu dneška,“ řekla novinářům mluvčí komise Mina Andreevová.

„Mohu potvrdit, že Řecko dnes uhradilo nedoplatky u MMF v hodnotě 1,6 miliardy SDR (měna fondu zvaná zvláštní práva čerpání, v přepočtu 2,05 miliardy eur). Řecko tak už nemá u MMF žádné nedoplatky,“ uvedl ve sdělení fondu jeho mluvčí Gerry Rice. Dodal, že fond je připraven v pomoci Řecku pokračovat.

Atény také podle zdrojů posílají ECB splátku 4,2 miliardy eur. „Převod bude několik hodin trvat,“ řekl agentuře DPA jeden z představitelů řeckého ministerstva, který si nepřál být jmenován.

Newsletter