MMF: Recesi v Latinské Americe by mohl zhoršit další útlum v Číně

Hospodářskou recesi v Latinské Americe může prohloubit další útlum v čínské ekonomice, který by ještě více zasáhl místní vývozce komodit. Předpověděl to v dnešním výročním výhledu pro region Mezinárodní měnový fond (MMF.) Letos fond odhaduje v oblasti pokles o 0,5 procenta, hlubší zpomalení v Číně by ale mohlo vyvolat propad až o jedno procento.

Latinskou Ameriku podkopává zpomalování růstu světové ekonomiky, téměř dvouletý propad cen komodit a zpřísňování měnové politiky. Loni ekonomika regionu oslabila o 0,1 procenta.

Latinskou Ameriku stahuje hlavně propad v Brazílii. Největší ekonomika oblasti letos podle MMF klesne o 3,8 procenta, tedy stejným tempem jako loni. Oživení v zemi může zbrzdit politická krize, která nyní vrcholí snahami o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové.

Vyhlídky pro Mexiko, které je druhou největší ekonomikou oblasti, zůstávají podle MMF příznivé, zejména díky úzkému hospodářskému napojení na Spojené státy. Totéž platí pro země Střední Ameriky, uvedl fond podle agentury Reuters.

Newsletter