MMF schválil uvolnění jedné miliardy USD z půjčky pro Ukrajinu

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu schválila po přezkoumání plnění podmínek záchranného programu uvolnění jedné miliardy USD (24 miliard Kč) z půjčky pro Ukrajinu. Oznámil to fond v dnešním prohlášení. Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozhodnutí přivítal a uvedl, že ukazuje, že svět uznává, že Ukrajina uskutečňuje reformy.

Podle šéfky MMF Christine Lagardeové vykazuje Ukrajina vítané známky oživení bez ohledu na obtížné vnější podmínky a vážnou hospodářskou krizi. Aktivita oživuje, inflace rychle ustupuje a důvěra se zlepšuje. Rostou hrubé zahraniční rezervy a bankovní vklady. Ekonomický růst by se měl dále zvyšovat.

Lagardeová rovněž varovala, že ukrajinské úřady by se měly vyhnout změnám v daňové politice, které by způsobily vyšší deficit. Země by se měla zaměřit na zlepšení daňové a celní správy. Důležitá je také penzijní reforma, která by snížila obrovský strukturální deficit penzijního fondu a pomohla snížit fiskální deficit a veřejný dluh.

„Pozitivní rozhodnutí MMF je důkazem, že svět uznává, že reformy na Ukrajině se uskutečňují, že na Ukrajině se dějí reálné a pozitivní změny a že země se ubírá správným směrem,“ prohlásil Porošenko. Dodal, že rozhodnutí MMF pomůže udržet stabilní kurz ukrajinské hřivny a přispěje k makroekonomické stabilizaci, napsala agentura Reuters.

Čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy USD schválil fond v březnu 2015. Země doposud obdržela 7,62 miliardy USD.

Newsletter