MMF se dohodl s Ukrajinou na podmínkách další pomoci

Mezinárodní měnový fond (MMF) se dohodl s Ukrajinou na podobě reforem, jejichž zavedení je nutné k uvolnění dalších peněz z dohodnuté úvěrové pomoci. MMF to dnes oznámil v tiskové zprávě. Záchranný program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů (přes 420 miliard Kč).

Dohodnuté reformy mají přesvědčit vedení MMF, aby v červenci schválilo vyplacení dlouho odkládané třetí části úvěrové pomoci za 1,7 miliardy dolarů (téměř 41 miliard Kč). Delegace MMF minulý týden navštívila Kyjev, aby reformní úsilí Ukrajiny posoudila.

„Ukrajina během uplynulého roku dosáhla za obtížných okolností značného pokroku při obnovování ekonomické stability,“ uvedl šéf delegace Ron van Rood. „Nyní je klíčové rozhodné zavádění strukturálních a institucionálních reforem,“ dodal. Ukrajina podle něj musí také posílit respektování zákonů a zreformovat neefektivní státní podniky.

MMF vyplacení třetí části pomoci od loňského října odkládal kvůli politické nestabilitě na Ukrajině. V dubnu vznikla nová ukrajinská vláda, které Spojené státy a další západní země vyjádřily opatrnou podporu.

Newsletter