MMF snížil odhad hospodářského růstu USA na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,2 procenta z dubnové předpovědi 2,4 procenta. Celkově je ale největší světová ekonomika „v dobré formě“ a příští rok se růstové tempo znovu zrychlí na 2,5 procenta. MMF to předpověděl v dnešní výroční zprávě o Spojených státech.

Americká ekonomika si vede dobře, přestože kurz dolaru je nyní podle fondu nadhodnocený o 10-20 procent. Inflace by se měla pomalu přibližovat dvouprocentní úrovni, což je cíl americké centrální banky (Fed), podotkl fond.

Za hlavní rizika pro budoucí růst v USA měnový fond označil další oslabení světové poptávky, pokračující pokles podílu obyvatelstva na pracovní síle a také příliš velký počet lidí žijících v chudobě. Podle MMF jde asi o sedminu obyvatelstva.

Americké politiky proto fond vyzval, aby podnikli kroky ke zvýšení míry ekonomické aktivity, tedy k tomu, aby více lidí pracovalo nebo usilovalo o práci. Federální vláda by měla zvýšit minimální mzdu, posílit příspěvky na péči o děti a ženy motivovat ke vstupu do pracovního procesu zavedením placené mateřské dovolené. Spojené státy by také měly přepracovat programy pomoci invalidům tak, aby jim umožnily práci na částečný úvazek.

Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta z tempa 1,4 procenta v předešlém kvartálu. Loni USA zaznamenaly růst o 2,4 procenta.

Newsletter