MMF snížil odhad růstu mexické ekonomiky

Mexickou ekonomiku bude ohrožovat očekávaný obchodní protekcionismus ze strany Spojených států. Její výkon tak poroste v letošním a příštím roce pomaleji, než se čekalo. Předpověděl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF).

Hrubý domácí produkt druhé největší latinskoamerické ekonomiky letos stoupne o 2,1 procenta namísto tempa 2,5 procenta, které MMF předpověděl v červenci. Pro příští rok fond snížil odhad růstu na 2,2 procenta z dosavadních 2,6 procenta a střednědobé odhady na další roky jsou rovněž o zhruba půl procentního bodu horší. Zpomalení ekonomiky je důsledkem poklesu ropné těžby a slabšího výhledu americké ekonomiky, uvedl MMF podle agentury Reuters.

MMF uvedl, že Mexiko bude potřebovat slabší kurz pesa, který přispěje k obnově rovnováhy poté, co ekonomiku zasáhne zvýšený protekcionismus a rostoucí obchodní bariéry. Kurz pesa letos prudce kolísá a po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA výrazně oslabil. Trump šel do voleb se slibem zrušit nebo výrazně přehodnotit dohodu NAFTA o volném obchodu USA s Mexikem a Kanadou.

Mexická centrální banka letos v reakci na oslabování pesa zvýšila své úrokové sazby už čtyřikrát, aby zabránila růstu inflace. Podle MMF ale Mexiko nevykazuje známky zvýšených inflačních tlaků plynoucích ze slabého pesa a fond doporučil, aby centrální banka zvyšování sazeb zpomalila.

Newsletter