MMF učiní víc na podporu růstu, jeho šéfka si přeje Británii v EU

Mezinárodní měnový fond (MMF) učiní v letošním roce více pro to, aby svým členům pomohl splnit cíle hospodářského růstu. Prohlásila to dnes výkonná ředitelka fondu Christine Lagardeová. Jejím osobním přáním je, aby se svazek mezi Británií a Evropskou unií nerozpadl. V Británii se bude v červnu hlasovat o setrvání země v EU.

Fond v rámci avizované podpory kromě jiného vyčlení více prostředků na ochranu zemí náchylnějších k možným problémů, uvedla Lagardeová v programovém dokumentu zveřejněném u příležitosti jarního zasedání MMF a Světové banky (SB).

Fond podle své šéfky musí zajistit, aby měl dostatečné finanční prostředky. MMF se bude rovněž zabývat možností posílení vazeb s regionálními bankovními skupinami a uvažovat bude i o dalších reformách, včetně opětovného prozkoumání svého úvěrového nástroje.

Šéfka fondu dnes rovněž vyjádřila osobní přání, aby se nerozpadl svazek mezi EU a Británií, kde budou o setrvání země v unii rozhodovat občané v červnovém referendu. Také se zmínila o aféře okolo úniku informací z takzvaných Panamských dokumentů o převádění peněz do daňových rájů. Polemika kolem této záležitosti podle ní znamená, že je třeba větší mezinárodní spolupráce v daňových otázkách.

O skandálu zvaném Panama Papers se dnes zmínil také prezident SB Jim Yong Kim. Takový typ daňových úniků, na který vyšetřování v této aféře poukázalo, podle něj zvyšuje chudobu po celém světě.

Řeckou vládu dnes výkonná ředitelka fondu vyzvala, aby neztrácela čas při hledání dohody s mezinárodními věřiteli o reformách požadovaných na základě mezinárodního úvěrového programu. MMF, který nyní v programu pro Řecko působí jen jako poradce, prý takzvanou trojku věřitelů neopustí. Jeho účast by ale mohla měnit podobu podle toho, jak bude úvěrový program strukturován.

„Forma naší účasti se může měnit v závislosti na řeckých závazcích a na krocích evropských partnerů, pryč ale neodejdeme,“ řekla Lagardeová na úvod jarního zasedání MMF a SB. Snížení dluhové zátěže Řecka, ke které fond již nějakou dobu vybízí, nemusí podle ní nutně znamenat takzvaný „sestřih“, tedy odpis části dluhu. MMF prý není proti prodloužení doby splatnosti, snížení úrokové sazby nebo možnosti splátkových prázdnin.

MMF tento týden zhoršil výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok na 3,2 procenta, respektive 3,5 procenta. Lagardeová dnes prohlásila, že na světě je ještě hodně míst, která jsou „naprosto ztuhlá“, neboť zotavování ekonomiky je stále velmi pomalé a příliš nestálé. Šéf SB se dnes jako o „velkých výzvách“ zmínil o nucených přesunech obyvatelstva a o epidemiích chorob.

Newsletter