MMF vyzval členské země k výdajům podporujícím růst

Řídící výbor Mezinárodního měnového fondu vyzval v dnešním prohlášení členské země, aby zvýšily výdaje „přátelské k růstu“. MMF by také měl hledat nové preventivní úvěrové nástroje, které by pomohly zemím vypořádat se se zpomalujícím globálním ekonomickým růstem.

„Rizika snížení globálního ekonomického výhledu se od října zvýšila, což zvyšuje možnost obecnějšího zpomalení a náhlého snížení toku kapitálu,“ uvedl Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC), který určuje strategii MMF, po svém zasedání. Podle výboru je zapotřebí silnější a vyváženější mix politik, který by stimuloval růst a zabránil deflaci, tedy poklesu cen. Fiskální politika přátelská k růstu je pak podle něj nutná ve všech zemích.

Některé vyspělé země by podle IMFC měly pokračovat v uvolněné měnové politice. Na podporu poptávky by také měly být spolu s dalšími politikami zavedeny strukturální reformy.

Zástupci jednotlivých zemí na jarním zasedání MMF a Světové banky slíbili rozhodnější kroky ke stimulaci stagnující světové ekonomiky. Doufá se, že silnější růst pomůže zvýšit již delší dobu stagnující mzdy a odvrátit rostoucí odpor vůči globalizaci. Ministři financí slíbili, že využijí všechny dostupné politické nástroje k podpoře silného, udržitelného, vyrovnanějšího globálního růstu, který by vytvářel dostatek pracovních míst, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter