MMF vyzval eurozónu k opatřením na podporu ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes vyzval země používající euro k rázným opatřením na podporu hospodářského růstu. Varoval, že bez takovýchto opatření se bude eurozóna nadále potýkat s vysokou nezaměstnaností a dluhovou zátěží, takže se nad ní bude vznášet riziko hospodářské stagnace. Fond rovněž poukázal na zvýšená politická rizika, včetně blížícího se referenda o setrvání Británie v Evropské unii.

Oživení ekonomiky eurozóny sice podle MMF v uplynulých dvou čtvrtletích zesílilo, střednědobý hospodářský výhled však zůstává slabý. Hlavním motorem oživení je domácí poptávka, kterou podporují nízké ceny ropy, zlepšující se situace na trhu práce a uvolněná měnová politika.

MMF upozorňuje, že vyhlídky na společná opatření na podporu ekonomiky eurozóny podkopává růst politických rozporů a euroskepticismu. Poukazuje například na problémy dohodnout se na společné reakci na uprchlickou krizi. Pokud by příliv uprchlíků opět zesílil, mohly by podle fondu rozpory mezi jednotlivými zeměmi ohrozit volný pohyb v rámci jednotného evropského trhu.

Politické napětí v eurozóně by se navíc mohlo prohloubit, pokud by se Britové příští týden v referendu vyslovili pro odchod své země z EU, tedy pro takzvaný brexit. „Bez dalších rázných opatření k podpoře hospodářského růstu a k posílení integrace by eurozóna mohla čelit nestabilitě a opakované krizi důvěry,“ uvedl fond v dnešní zprávě.

Newsletter