Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

MMF vyzval G20 k podpoře světové ekonomiky a volného obchodu

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval nejvyšší činitele skupiny zemí G20 k důraznější podpoře hospodářského růstu a světového obchodu. Fond v dnešním prohlášení před summitem G20 v čínském městě Chang-čou upozornil, že největší světové ekonomiky daleko zaostávají za vyhlášeným předloňským cílem zvýšit průměrné tempo růstu během pěti let o dva procentní body.

Výzkumy fondu ukazují, že růst obchodu se zbožím a službami od roku 2012 ve většině zemí světa zpomalil na poloviční tempo ve srovnání s tempem dvou desetiletí do roku 2007. Většina tohoto poklesu je sice odrazem slabší hospodářské aktivity posledních let, podle MMF je ale v tomto trendu znát i negativní vliv slábnoucího zájmu o liberalizaci obchodu a nárůstu protekcionistických opatření. Pokles globálního obchodu může podle fondu vést k oslabení celé ekonomiky.

MMF vyzval lídry, aby „se vyslovovali pozitivně o globalizaci“ a vykreslovali obchod jako „nástroj ke zlepšení života“. Země G20 by měly přijmout opatření na podporu inovací a vzniku nových odvětví a na zlepšení mobility pracovní síly.

„Je snadné svádět všechny potíže na obchod, omezování volného obchodu by ale zastavilo motor, který celému světu přinášel po řadu desetiletí nevídaný nárůst blahobytu,“ uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. Politici by ale podle ní měli zároveň pomoci těm, které volný obchod zasáhne negativně.

Skupina G20 sdružuje ministry financí a guvernéry centrálních bank 19 vyspělých i rozvojových zemí světa a zástupce Evropské unie, včetně Evropské centrální banky (ECB). Cílem skupiny, která má jen konzultativní charakter, je prostřednictvím lepší výměny informací stabilizovat světový finanční systém a účinněji předcházet mezinárodním finančním a měnovým krizím.

Newsletter