MMF zlepšil odhad rozpočtového deficitu Portugalska

Mezinárodní měnový fond zlepšil odhad rozpočtového deficitu Portugalska na letošní rok na 3,2 procenta z lednových 3,4 procenta a je mnohem optimističtější také ve výhledu růstu země díky příznivým vnějším faktorům. Současně však vyzval zemi, aby pokročila se strukturálními reformami a konsolidací rozpočtu, které zahájila v rámci záchranného programu v letech 2011 až 2014, a posílila tak ekonomický růst na úroveň, která by jí pomohla snížit vysokou zaměstnanost a obrovský dluh. Vyplývá ze zprávy zveřejněné na závěr mise MMF v Portugalsku. 

Portugalsko se v roce 2011 dostalo do finančních problémů a po Řecku a Irsku se stalo třetí zemí eurozóny, která byla nucena požádat o záchranný úvěr. Země se dohodla s Evropskou unií a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Loni v květnu země mezinárodní záchranný program po třech letech oficiálně opustila.

Navzdory snížení je však rozpočtový deficit stále nad odhadem vlády, která chce letos snížit schodek na 2,7 procenta. Vláda slíbila, že deficit letos sníží pod tříprocentní limit stanovený EU a do budoucnosti už ho nebude zvyšovat.

 MMF je nyní optimističtější než v lednu, kdy varoval před zpomalením oživení v Portugalsku. Je to díky vnějším faktorům, ke kterým patří slabší euro, rekordně nízké úroky dluhopisů a prudký pokles cen ropy. Podle nového odhadu by měl ekonomický růst letos zrychlit na 1,5 procenta z loňských 0,9 procenta. Doposud fond očekával zvýšení hrubého domácího produktu o 1,2 procenta. 

Fond však vyzval Portugalsko k hlubokým reformám. Země by také měla prosadit přísnější výdajové cíle na všech úrovních vlády a podpořit je dalšími reformami mzdového a důchodového systému, napsala agentura Reuters. 

Newsletter