MMR: Za investování poplatků do turistiky dostanou obce dotace

Obce, které peníze z lázeňských, rekreačních a ubytovacích poplatků investují do cestovního ruchu, by měly dostat státní dotaci ve výši této investice. Počítá s tím návrh novely zákona o místních poplatcích, který předloží Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na dnešním setkání s novináři to uvedla náměstkyně MMR Klára Dostálová. Tři poplatky by se měly sloučit do jednoho, maximální navrhovaná výše je jedno euro.

„Obcím můžeme nařídit, aby vybíraly poplatky z cestovního ruchu, ale nemůžeme jim určovat, co s nimi mají dělat. Pokud budou mít motivaci v podobě dotace, mělo by být v jejich vlastním zájmu tyto poplatky vybírat,“ řekla Dostálová. Co se považuje za investici do cestovního ruchu, by měla novela jasně definovat.

V současné době existují v oblasti cestovního ruchu tři druhy poplatků – lázeňský a rekreační ve výši 15 korun a ubytovací za šest korun. Podle údajů Svazu měst a obcí (SMO) je vybírá pouze 14 procent obcí. Návrh MMR počítá s tím, že by nově existoval pouze jeden poplatek v maximální výši jedno euro, tedy 27 korun. Stanoven by byl v korunách, při případném posílení nebo oslabení české měny po ukončení intervencí České národní banky by se tak nezměnil.

U různých typů ubytovacích zařízení by si obce mohly stanovit výši poplatků individuálně, což současná podoba zákona neumožňuje. „Je zřejmé, že v pětihvězdičkovém hotelu by mohl být poplatek vyšší, než třeba v kempu,“ doplnila Dostálová.

Aktuálně existuje při vybírání poplatků několik výjimek. Netýká se například seniorů nad 70 let, mládeže do 18 let, osob se zdravotním postižením, vojáků v základní službě nebo lidí na služební cestě. Podle návrhu by se u dětí snížila věková hranice na 15 let, na vojáky a osoby na služební cestě už by se výjimka nevztahovala. „Mladí lidé po 15 letech jezdí na dovolenou už málokdy s rodiči. A ten, kdo je na služební cestě, se přece chová jako normální turista. Tam ta výjimka nedává smysl,“ dodala náměstkyně.

Podle ní není úplně pochopitelné, proč většina obcí poplatky nevybírá. „V zahraničí to bereme jako běžnou praxi, ale tady se tomu divíme. Jedno euro navíc není žádná závratná suma,“ míní.

MMR chce, aby vybírání poplatků bylo administrativně co nejméně náročné. Podle Dostálové by se některé obce mohly spojit do jednoho svazku s jediným zodpovědným úředníkem. „Novela zákona by mohla platit nejdříve od roku 2018,“ dodala náměstkyně.

Newsletter