Mobilní aplikace pro varování po atentátu v Nice dlouho mlčela

Aplikace SAIP pro mobilní telefony, kterou nechala vyvinout francouzská vláda kvůli včasnému varování občanů před hrozbami, mlčela více než dvě hodiny po útoku v Nice, kde ve čtvrtek večer zahynulo 84 lidí. Na selhání aplikace upozornil dnes list Libération na svém webu. V době útoku atentátníka za volantem bílého kamionu se na promenádě v Nice podle místní radnice nacházelo na 30.000 lidí.

Vládní aplikace byla vymyšlena speciálně pro podobné kritické situace. SAIP, což je ve francouzštině zkratka pro systém varování a informování obyvatelstva, má vyslat varování občanům, kteří si ji stáhli do svých chytrých telefonů, a to v případě, že se vyskytují v místě, kde hrozí atentát. „Proč tedy aplikace mlčela ve chvílích, kdy Nice zachvátila hrůza a panika z kamionu, šířícího zkázu na promenádě?“ ptá se list.

První informace o hrůzném řádění kamionu na promenádě se objevily ještě před 23:00 hodinou, ale podle SAIP se nic nedělo. A tak tomu zůstalo i o půlhodinku později, kdy starosta Nice a zakrátko i prefektura nabádaly obyvatelstvo, aby zůstali doma. Následně četnictvo žádalo obyvatele, aby neznemožňovali policejní operaci, radnice vybízela k solidaritě a ministerstvo vnitra dávalo doporučení – jen podle aplikace se pořád nic nedělo, pozastavil se deník a dodal, že takové mlčení šokovalo a naštvalo spoustu lidí; od června si ji totiž mohly stáhnout statisíce a možná i miliony občanů.

Zatímco ministerstvo vnitra a vládní informační služba slibovaly, že aplikace bude s to reagovat během 15 minut, ve skutečnosti přerušila své mlčení až v 01:34. Zatím se lze jen domýšlet, zda došlo k chybě, anebo celý systém je příliš těžkopádný. Zástupci firmy, která aplikaci vyvíjela a měla spravovat, byli sice už dnes předvoláni na ministerstvo vnitra, ale slabiny měly být podle listu odhaleny a napraveny mnohem dříve. Útěchou sotva může být, že přenos informací přes sociální sítě fungoval.

Newsletter