Módní týden v Londýně začal v obavách z dopadů brexitu

V Londýně dnes začal týden přehlídek módních kolekcí na podzim a zimu 2017-2018. Představitelé módních domů při této příležitosti vyzvali britskou vládu, aby se vyhnula příliš tvrdému rozvodu s Evropskou unií v rámci takzvaného brexitu, pro který se v referendu vyslovili britští voliči. Módní průmysl, stejně jako drtivá většina podnikatelských kruhů v Británii, se netají rostoucími obavami z dopadů odchodu země z EU na byznys.

„Týden módy je vynikající příležitostí pochopit sílu a vliv našeho průmyslu, stejně jako jeho kreativitu,“ řekla podle agentury AFP Caroline Rushová, hlavní organizátorka přehlídek, která pozvala do Londýna na 80 návrhářů a značek, jako jsou Burberry, JW Anderson, Christopher Kane, Roksanda nebo Mulberry.

„Doufám, že vy (politici) uslyšíte naše dotazy týkající se víz, příchodu talentů, cel, otevřených hranic a duševního vlastnictví. Protože toto všechno má zásadní vliv na toto nádherné odvětví, které přispívá do ekonomiky Spojeného království až 28 miliardami liber (884 miliardami korun) a týká se 880.000 pracovních míst,“ dodala.

Většina pracovníků módního průmyslu podporovala před referendem setrvání Británie v EU. Dnes se o svou budoucnost bojí, protože britská premiérka Theresa Mayová varovala, že odchod bude spíše tvrdší a že země opustí společný trh, aby si zajistila kontrolu nad přílivem přistěhovalců do Británie. V nadcházejících týdnech chce britská vláda proces brexitu oficiálně odstartovat.

Nejasnosti panují kolem osudu občanů z evropského kontinentu, kteří trvale pracují v Británii nebo se k tomu chystají. Vláda Mayové se odmítla zaručit, že se jich brexit nedotkne.

„Mnoho výtvorů, které uvidíme v nejbližších dnech na molu, byly vyrobeny v Londýně. A vím, že v Londýně je několik ateliérů, jejichž personál z více než 70 procent pochází z EU,“ řekl AFP šéf britského sdružení módy a textilu Adam Mansell.

Jednotný trh EU nyní absorbuje asi 70 procent britského vývozu textilu a oděvů. Dovoz materiálu ze zemí, jako jsou Bangladéš, Pákistán, Barma a Turecko, jsou osvobozeny od cel díky dohodám vyjednaným Evropskou unií.

Newsletter