Monte dei Paschi se chce zbavit svých špatných pohledávek

Italská čtvrtá největší banka Monte dei Paschi di Siena vede rozhovory o odprodeji nesplácených úvěrů, které finanční dům poskytl. Potřebuje se jich zbavit, aby si mohla nárokovat pomoc od státu. Podle svého dnešního sdělení banka vyjednává se italským fondem Quaestio a skupinou investorů, které nechtěla jmenovat. Jednání by měla skončit 28. června.

Koncem minulého roku tvořil objem nesplácených pohledávek Monte dei Paschi 26 miliard eur (689 miliard Kč). Bankovní ústav proto požádal italský stát o poskytnutí dodatečného kapitálu ve výši 8,8 miliardy eur.

O parametrech pomoci italská vláda již měsíce vyjednává s evropskými úřady. Ve hře je i plán zrušení tisíců pracovních míst. Podle zdroje agentury Reuters z italského ministerstva financí je uzavření dohody s Evropskou komisí již jen záležitost dní.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Ze všech velkých italských bank je nejslabším článkem – z bank zapsaných na burze má největší podíl špatných úvěrů vůči nesplaceným úvěrům celkem.

Newsletter