Moody’s: Nová španělská vláda bude mít problémy s reformami

Nová menšinová vláda ve Španělsku bude mít problémy se zaváděním hospodářských reforem, což by mohlo mít negativní dopady na úvěrový rating země. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Moody‘s Investors Service. Španělsko má u ní známku Baa2, což je střední nižší kvalita. Výhled je stabilní.

Nová vláda premiéra Mariana Rajoye složila přísahu minulý týden. Pro Rajoye je to druhé funkční období v premiérském křesle. Jmenováním nové vlády skončila více než desetiměsíční patová situace, během níž se ve Španělsku nedařilo sestavit vládu. Nový kabinet ale nemá v parlamentu většinovou podporu a parlament je navíc velmi roztříštěn, což bude velkou překážkou, až se bude vláda snažit vyřešit problémy se slabými veřejnými financemi. První velkou zkouškou pro vládu bude prosazení rozpočtu na rok 2017, uvedla Moody‘s.

„V důsledku toho máme jen slabou důvěru, že Španělsko splní fiskální cíle stanovené Evropskou komisí,“ uvedla Moody‘s. Agentura neočekává, že by se letos Španělsku podařilo splnit cíl rozpočtového deficitu, který činí 4,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Rajoyova vláda může počítat s tím, že některé její reformy podpoří liberální strana Ciudadanos. Pokud však nezíská podporu také dalších stran, zvláště opozičních socialistů, vláda možná nepřežije celé funkční období, podotýká agentura Reuters.

Moody‘s očekává, že ekonomický růst Španělska příští rok zpomalí na dvě procenta. Důvodem jsou nižší investice a dopady rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Newsletter