Moody’s vrátila úvěrový rating Maďarska do investiční kategorie

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s Investors Service zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska o jeden stupeň na úroveň Baa3. Vrátila tak maďarský rating ze spekulativní do investiční kategorie.

Moody‘s předpokládá, že dluhová zátěž Maďarska se bude dál postupně snižovat a že strukturální změny podpoří hospodářský růst. Agentura poukázala rovněž na zvyšující se odolnost země vůči vnějším šokům.

Moody‘s vrátila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska do investiční kategorie jako poslední ze tří hlavních ratingových agentur. Zlepšením ratingu agentury ocenily kroky maďarského premiéra Viktora Orbána ke zlepšení stavu veřejných financí a k podpoře ekonomiky.

Agentura Fitch vrátila maďarský rating do investiční kategorie v květnu, Standard & Poor‘s ji následovala v září. Zlepšení hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska posiluje Orbánovu pozici doma i v zahraničí v době, kdy některé jeho mezinárodní partnery znepokojuje jeho tvrdý postoj k migrantům a uprchlíkům, napsala agentura Reuters.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Pokud se rating nachází ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy.

Newsletter